خودرو بر کرج ⭐ خودرو بر تهران ⭐ خودرو بر مازندران ⭐ خودرو بر قزوین
تماس شبانه روزی : 09025828598

سوپاپ چیست و ساختار سوپاپ ماشین

سوپاپ چیست و ساختار سوپاپ ماشین

سوپاپ چیست؟

سوپاپ کلمه‌ ای با ریشه فرانسوی (Soupape  ) و به معنی دریچه می باشد . سوپاپ یکی از اصلی ‌ترین قطعات انواع موتورهای احتراق داخلی می باشد  و البته باید گفت که در موتورهای دیگری همچون  پمپ‌های آب به کار رفته است . در واقع سوپاپ به هر چیزی که ورود و خروج چیزی را کنترل کند اطلاق می‌ شود . سوپاپ در اتومبیل روی سرسیلندر قرار گرفته و ورود و خروج هوا را کنترل می ‌کند . به بیان دقیق‌تر این قطعه‌ قارچی شکل وظیفه کنترل ورود هوا به درون محفظه‌ احتراق و خروج دود از دریچه‌ های سر سیلندر را عهده دار است . این هوای ورودی لازمه‌ تشکیل مخلوط سوخت و هوا است و صورت گرفتن انفجار و هوای خروجی یا دود نیز مازاد احتراق که خروج ان لازمه‌ ادامه‌ روند فعالیت موتور است .

آشنایی با ساختار سوپاپ ماشین

سوپاپ اتومبیل ساختاری قارچی شکل داشته که در تمام انواع موتور ثابت می باشد . این شکل ثابت به صورت یک ساقه و یک صفحه‌ تخت هست که شکل و شمایلی مانند ساقه و کلاهک قارچ را دارد . بخش‌های مختلف این قطعه عبارتند از:

سر سوپاپ : محل برخورد این قطعه با اسبک .

خار نگهدارنده : انتهای ساقه و پایین‌تر از سر سوپاپ را گفته می شود که محل اتصال فنرهای سوپاپ هستند .

ساق سوپاپ : بدنه‌ بلند و کشیده‌ سوپاپ است که در گیت قرار گرفته است .

مخروطی : این بخش که به آن دامنه نیز گفته می‌ شود محل متصل شدن نشیمنگاه به ساقه است

نشیمنگاه : به این بخش سیت سوپاپ موتور نیز گفته می شود که درواقع سر پهن سوپاپ می باشد . سیت سوپاپ دارای حلقه‌هایی اکثرا ازجنس چدن سانتریفوژ یا آلیاژی بسیار مقاوم به ساییدگی است.

وجه : نشیمنگاه سوپاپ داری یک لبه‌ مورب می باشد  که وجه نامیده می‌شود . زاویه‌ این لبه بسته به نوع و ساختار موتور طراحی شده است . ولی به طور کلی این زاویه بین ۴۵ تا ۳۰ درجه می باشد . ۳۰ درجه برای سوپاپ‌ های دود و ۴۵ درجه برای سوپاپ‌های هوا به کار گرفته می شود .

برای مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

شرکت های همکار
تماس سریع ☎️