خودرو بر کرج ⭐ خودرو بر تهران ⭐ خودرو بر مازندران ⭐ خودرو بر قزوین
تماس شبانه روزی : 09025828598

رنگ دود خروجی از اگزوز نشانگر چیست

رنگ دود خروجی از اگزوز نشانگر چیست

🔰رنگ دود خروجي از اگروز نشانه چيست؟
⭕️قسمت اول
@paincar
🔹شايد شما هم به طور غير منتظره با دودهاي رنگي كه از اگزوز خودرو خارج مي شود رو به رو شده باشيد. بسته به کیفیت سوخت، استهلاك بيش از حد قطعات داخلي موتور، نحوه رانندگي و شرايط آب و هوايي نامناسب، عملكرد موتور از حالت استاندارد خارج شده و دودهايي به رنگ هاي مختلف از اگزوز آن خارج می شود كه گاهي رانندگان اين گونه خودروها با برخورد و اعمال قانون توسط پليس نيز روبه رو می شوند.
همان طور که گرفتن آزمايش خون از بيمار براي تشخيص بيماري بسيار مهم است، در خودرو نيز یکی از راه های ساده و در دسترس تشخیص عيب احتمالي، استفاده از دستگاه ها و تجهيزات پيشرفته ای است که گازهاي خروجي از اگزوز را به عنوان در دسترس ترين سيال مورد تجزيه و تحليل قرار می دهند. اهميت كنترل اين گاز ها از چند زاويه قابل بررسي است: نخست اين که محصولات ناشي از احتراق صدمات زيادي را به محيط زيست اطراف ما وارد می كند، به طوري كه برخي از اين گازها و به خصوص هيدرو كربن ها به لايه های فوقاني جو نيز نفوذ كرده و عامل تشكیل باران های اسيدي می شوند که بارش اين نوع باران ها براي ساكنان كره زمين و گياهان بسيار مضر است. از طرف ديگر در صورت بروز احتراق ناقص در موتور، گازهاي خروجي از اگزوز به رنگ های مختلفي در می آيند که هر كدام از اين رنگ ها نشانگر وجود نوعي ايراد در عملكرد موتور است. به طور كلي دود خروجی از اگزوز باید بی رنگ باشد که نتیجه صحیح کار کردن موتور خودرو است، اما در صورت به وجود آمدن مشکل و ایجاد خللی در عمل احتراق، دود اگزوز به سه رنگ تغییر می کند که عبارتند از آبي، سفید و سیاه. 

🔶در ادامه به بررسي عوامل مهم در ايجاد اين مشكلات خواهیم پرداخت.

⭕️بدون دود (خاکستری بسيار كم رنگ)

در اين حالت آلاينده های خروجي از اگزوز در حد استاندارد قرار داشته و موتور سالم بوده و دود نمي کند (حتي موتور ديزلي)، بدين معني که وقتي نوك انگشت خود را به لوله اگزوز مي زنيم، نبايد چرب يا سياه شود.

🔵دود آبی

اگر از اگزوز خودرو دود آبی خارج می شود نشانه روشن و بسیار قطعی اين است که موتور در حال سوزاندن روغن بوده و این زمانی روی می دهد که سوپاپ هاي دود و هوا، رینگ های پیستون و يا توربو شارژر، فرسوده شده و روغن از طريق آن ها به درون محفظه احتراق نشت می کند.
@paincar
اين دود آبي رنگ که بيش تر در خودروهايي با کیلومتر كاركرد بالا ديده می شود، بيش تر اوقات به خاطر نشتي روغن در مخلوط سوخت و هوا در اگزوز ظاهر می شود. فقط چند قطره روغن می تواند دود خروجي را به اين رنگ در بياورد. اگر روغن سوزي موتور همراه با كم شدن توان باشد و مخصوصا در سربالايي ها، دليل آن می تواند از رينگ هاي ضعيف شده پيستون باشد، اما به راستي اين روغن سوزي از كجا شروع می شود؟ همان طور که می دانيد در موتور خودرو تعداد زيادي واشر آب بندي و اورينگ وجود دارد که وظيفه آن ها جلوگيري از ورود روغن به محفظه های احتراق است و اگر ورود اين روغن به محفظه بسيار زياد باشد می تواند اطراف شمع جرقه را نيز فرا گرفته و باعث از دست رفتن یک احتراق كامل شود که در اين صورت شمع هم بايد تعويض يا تميز شود. یکي از نشتي هاي شايع، عدم آب بندي مناسب در گايدها يا راهنماهاي سوپاپ هاي دود و هواست که در صورت گاز دادن و شتاب گيري موتور، ميزان دود آبي را به طور چشمگيري افزايش مي دهد. در خودروهاي داراي توربوشارژر هم روغن سوزي غالبا به دليل خرابي واشر پره هاي توربو شارژر است که روغن از طريق اين پره ها به اگزوز راه پيدا كرده و در اثر دماي زياد اگزوز به سرعت می سوزد.

🔹پس به طور کلی دود آبي خروجی از اگزوز را می توان در دو حالت زیر مورد بررسی قرار داد:

▫️الف) موقتي: روغن سوزي ناشي از خلاصي بيش از حد گيت سوپاپ است. در اين حالت معمولا روغن کم نمي کند و در موقعي که موتور پر گاز کار می کند دود قطع مي شود.

▫️ب) دائمي: اگر موقع کم گاز يا پر گاز کار کردن، موتور به طور دائم دود کند، روغن سوزي ناشي از رينگ و پيستون يا متعلقات تنه سيلندر و سرسيلندر است، از جمله موردي که درباره گايد سوپاپ ذكر شد.
برای رفع مشکلات ناشي از دود آبي توصيه می شود قطعات متحرک موتور توسط يك مكانیک مجرب تا محفظه احتراق مورد كنترل و بازبيني قرار گيرد. تا قبل از مراجعه به تعميرگاه و براي جلوگيري از بروز صدمات بيش تر بهتر است به صورت مرتب سطح روغن موتور توسط گژ روغن و در حالتي که موتور سرد است كنترل و در صورت كمبود، نسبت به سر ريز آن اقدام شود. تقريبا بيش ترين هزينه تعميرات موتور در اين حالت اتفاق می افتد به نحوي که ممكن است كار به تعمير اساسي موتور نيز بينجامد.

خودروبر و خودرو سوار کرج

شرکت های همکار
تماس سریع ☎️