خودرو بر کرج ⭐ خودرو بر تهران ⭐ خودرو بر مازندران ⭐ خودرو بر قزوین
تماس شبانه روزی : 09025828598

دریچه گاز

دریچه گاز

‌ .

. 🔻آشنایی با دریچه گاز🔻

⬅️در موتورهای احتراق داخلی وظیفه تنظیم میزان گشتاور و توان خروجی بر عهده دریچه گاز (Throttle body) است، دریچه گاز به وسیله یک شیر پروانه ای (Butterfly Valve) و تغییر زاویه آن میزان جریان هوای (Air Flow) ورودی به موتور را تنظیم می‌کند و بنابراین میزان پاشش سوخت نیز متناسب با این میزان هوا کاهش یافته و توان و گشتاور خروجی موتور تنظیم می‌شود.

🔸 همچنین این وسیله با استفاده از یک مسیر جانبی به موتور اجازه می‌دهد زمانی که موتور تحت بار نیست و فرمانی از راننده مبنی بر فشار پدال گاز دریافت نشده است موتور به صورت بی‌بارهمچنان روشن بماند.

🔸عموماً کنترل و تغییر زاویه دریچه گاز با دو نوع اصلی صورت می‌گیرد: دریچه گاز مکانیکی و دریچه گاز الکترونیکی (یا برقی).

. 🔻اجزاء تشکیل‌دهنده دریچه گاز🔻

🔸دریچه گاز از یک شیر پروانه‌ای (Butterfly Valve) تشکیل شده است که با تغییر زاویه خود سطح مؤثر عبور جریان هوا را تغییر داده و میزان جریان هوا به موتور (ازطریق چندراهه ورودی و راهگاه‌ها) را تنظیم می‌کند.

🔸 این شیر در دریچه گاز مکانیکی توسط کابل و مستقیماً با دستور راننده (فشار پدال گاز) عمل می‌کند، اما در دریچه گاز برقی توسط دستور سامانه مدیریت موتور تغییر زاویه می‌دهد. بدنه دریچه گاز عموماً از جنس آلومینیوم یا مواد ترکیبی (composite) ساخته می‌شود. استفاده از ماده ترکیبی به دلیل سبک‌تر بودن و مقاومت در مقابل خوردگی، نسبت به نوع آلومینیومی برتری دارد. در دریچه گاز برقی برای اجرا دستور ارسالی از سامانه مدیریت موتور در تغییر زاویه دریچه گاز از عملگر (actuator) و «حسگر (sensor) موقعیت دریچه گاز» استفاده می‌شود.

🔸 این حسگر موقعیت لحظه‌ای دریچه گاز را به منظور تشخیص وضعیت‌های دور آرام (idle)، تمام بار (full load) و یا وضعیت‌های مربوط به شتابگیری (accelerating) یا کاهش سرعت خودرو (decelerating) به واحد مدیریت موتور (ECU) ارسال می‌کند. دریچه گاز علاوه بر مسیر هوای ورودی از طریق دریچه پروانه‌ای، دارای یک مسیر هوای اضافی است که هوا از طریق آن می‌تواند به صورت جانبی عبور کند. این مسیر عموماً توسط «استپر موتور» (Stepper motor) تنظیم و کنترل می‌شود.

.

. ✍هر روز یک نکته✍

🔅🔆موتور خودرو بی دلیل گاز می خورد ویا دور موتور بالا می رود:

1⃣ استپرموتور.(بیشترین احتمال)

2⃣سنسور و موتوردریچه گاز

3⃣مپ سنسور(سنسورفشارهوای ورودی).

4⃣ایراد سیم،پدال و دریچه گاز.

5⃣سیستم ورودی هوا و منیفولد(نشتی هوا از هوزینگ دریچه گاز).

6⃣سنسور دورموتور.

7⃣خرابی قطعات کاربراتور(خودروهای کاربراتوری)

🔻نکته مهم
ممکن است در اثر شست وشوی موتور و یا بارندگی به بعضی از سنسوها مانند سنسور کیلومتر آب رسیده باشد و باعث کارکرد نامنظم وبهم ریختگی ECU شود، معمولا با خشک شدن قطعه ،مشگل رفع خواهد شد
👌در غیر اینصورت مشگل با دستگاه دیاگ قابل رفع میباشد
خودروبر کردان

شرکت های همکار
تماس سریع ☎️